YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS-623

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS

1- Genel Bilgiler

2- Okul Seçimi

3- Yurt Dışında Burs Bulmak

4- #eğitim#eğitim,yurtdışı-665?=”">Yurtdisiegitim.com/ispanya-ve-ispanyolca-kursu-669″ target=”_blank”>yabanci Hükümet Bursları (2009-2010)

5- Öğrenci Vizesi

6- 15.IEFT #yurtdışı#yurtdışı,eğitim #eğitim#eğitim,yurtdışı Fuarları Yer ve #tarih#tarih,geçmişleri

7- MEB Yurt Dışı Burs Duyurusu

8- YÖK Onaylı Üniversiteler

9- Faydalı Linkler

10- Yurt Dışındaki Üniversiteler Resim Galeri
#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda Yüksek Lisans:
#yurtdışı#yurtdışı,eğitim TOEFL #son#son,günümüzde diplomanız#çeviri#çeviri,tercüme GMAT adlı bir branş sınavından#yurtdışı#yurtdışı,eğitim ne oranda GMAT ve TOEFL #son#son,günümüzde ne oranda ortalama istediklerini açıklarlar. Başvuran adaylar eğer kendi şartlarından çok yüksekse okula başvurmak için zaman ve para kaybetmezler. #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada’da okullara başvurmanın masrafı 25-75 USD arasında değişir. Okulların ‘deadline’ denilen #son#son,günümüzde başvuru #tarih#tarih,geçmiş işletme mezunu olmayan ancak işletme yüksek lisansı yapmak isteyen birinin oldukça işine yarayacaktır. Başvurularda #uluslararası#uluslararası,ülkelerarası öğrencilerle o ülke vatandaşları aynı prosedürlerden geçerler.

Burs İmkanları

#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışıi almak için sahip olduğunuz burs imkanları ve miktarları yurt içinde yüksek lisans yapmak için alabileceğiniz burslardan daha fazladır. Yükseköğretim Kurumu bir çok yabancı ülke ile ilişki içerisinde her yıl yabancı ülkelerden Türk öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır. #yurtdışı#yurtdışı,eğitim yüksek lisans bursları ile ilgili detaylı bilgiye YÖK ve MEB sayfalarından erişebilirsiniz.

YÖK: http://www.yok.gov.tr/burslar/yurt_disi/lisansustu.htm
MEB: http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurular/Burslar2002-2003/Genelge.htm

YÖK Denkliği

#yurtdışı#yurtdışı,eğitim Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği
Yüksek Lisans Denklik Başvurularında İstenilen Belgeler
Başvuru Formu ve Pasaport Bilgi Formu
Diploma Denkliği İle İlgili Yasa ve Yönetmelikler

Belgeler Tamamlandıktan #son#son,günümüzdera Müracaat Yeri:
Elden: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Genel Evrak Birimi Bilkent/ANKARA
Posta Yoluyla: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 Bilkent/ANKARA
Bilgi İçin: Tel: (0312) 298-7142
Faks: (0312) 266 50 60
e-Posta: denklik@yok.gov.tr
Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 Bilkent / ANKARA
Sınavlar
#yurtdışı#yurtdışı,eğitim yüksek lisans başvurularında almanız gereken uluslar arası sınavlardan bazıları:

TOEFL:
#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda İngilizce #eğitim#eğitim,yurtdışı veren üniversitelerin hemen hepsi#Türkiye#Türkiye,Türk Cumhuriyetleri’de ise #İstanbul#İstanbul,Ankara,İzmir,Van Ankara ve İzmir’de verilmektedir.
TOEFL Sınavı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

TWE:
TWE (Test of Written English)#tarih#tarih,geçmiş TOEFL’a gireceğiniz gün TWE’nin de veriliyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. Unutmamanız gereken bir başka nokta da TOEFL’a girmeden sadece TWE sınavına giremeyeceğinizdir.
TWE ile ilgilidetaylı bilgi için tıklayınız

GRE:
GRE (Graduate Record Examination) #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada’daki Yüksek Lisans Programlarının işletme dışındaki bölümlerine başvurmak isteyen #öğrencilerin#öğrencilerin,yabancı öğrencilerin temel dilbilgisi#son#son,günümüzdeuçlarla açıklanmaktadır.
GRE Sınavı ile ilgili detaylı bilgi içn tıklayınız

GMAT:
GMAT (Graduate Management Admission Test) #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada yönetim bölümlerine başvuracak #öğrencilerin#öğrencilerin,yabancı öğrencilerin matematik#son#son,günümüzdeuçlarla açıklanmaktadır. Sayısal ve sözel bölümün notlandırılması 0-60; sınavın tamamının notlandırılması 200-800 arası bir skordur. Kompozisyon bölümünün skoru 0-6 arası bir nottur ve diğer bölümden ayrı değerlendirilmektedir.
GMAT Sınavı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

MCAT:
#Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada’daki tıp okullarının tamamına yakını başvuru esnasında MCAT sınav #son#son,günümüzdeucunu zorunlu kılmaktadır. MCAT sınav #son#son,günümüzdeucu Tıp okullarına başvuru sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

IELTS:
IELTS (International English Language Testing System) dört adet dil yeteneğini (dinleme#farklı#farklı,zengin şekilde uygulanır. Dinleme ve konuşma modülleri her iki düzeyde aynı şekilde uygulanırken; okuma ve yazma modülleri iki düzeyde #farklı#farklı,zengin Kanada#Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada gibi birçok ülkedeki üniversite ve şirketler tarafından kabul edilmektedir. #Türkiye#Türkiye,Türk Cumhuriyetleri diğer kriterleri uygunsa şartlı olarak kabul edilmesi mümkün olabilir. Şart#öğrencilerin#öğrencilerin,yabancı öğrencilerin üniversitelerden akademik kabul sağlamalarıdır. İngilizceleri “iyi” veya “orta” olup üniversitelerinin aradığı seviyenin altında kalan #öğrencilerin#öğrencilerin,yabancı öğrencilerin akademik bakımdan yeterli olmaları koşuluyla#Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada Kanada olmakla birlikte diğer ülkelerde de yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışıi alınabilmektedir.

Günümüzde Çin#eğitim#eğitim,yurtdışıi almak üzere tercih edilen ülkeler arasında popülerliğini arttırmaktalar. Çin ve Rusya dillerinin ve ekonomik büyüme trendlerinin büyüklüğünden dolayı#yurtdışı#yurtdışı,eğitim alabileceğiniz İngilizce dil kursları seçenekleri hakkındaki bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz-235″ href=”http://dilkurslari.e-yurtdisiegitim.com/ingilterede-yurtdisi-alabileceginiz-ingilizce-dil-kurslari-secenekler” target=”_blank”>refah seviyesi ve ana dillerinin İngilizce olması sebebiyle tercih sebebi olabiliyorlar.

Başvurulacak okul ve bölüm nasıl seçilmeli?

#yurtdışı#yurtdışı,eğitim yüzlerce üniversite ve program yer almaktadır. Bunlar arasından en doğru kararı vermek zorlu bir süreçtir. Doğru kararı vermek için;

İlk olarak başvuru yapmayı ve #eğitim#eğitim,yurtdışıini almayı düşündüğünüz programın yüksek lisans #son#son,günümüzde daha da önemlisi bu alanda yüksek lisans yapmanızın gerçekten gerekli olup olmadığına karar vermelisiniz. Unutmayın ki yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışı emek ve para sarfetmeniz gereken zorlu bir #eğitim#eğitim,yurtdışıdir. Yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışıine başladıktan #son#son,günümüzdera yarım bırakmamak için hayatınızdaki bütün faktörleri ve gelecek planlarınızı doğru analiz edip kararınızı vermelisiniz.

Eğer amacınız akademik olarak #eğitim#eğitim,yurtdışı hayat pahalılığı#Türkiye#Türkiye,Türk Cumhuriyetleri’de YÖK tarafından hem de #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada’daki akredite kuruluşları tarafından tanınması
Bölümden mezun olmak için gerekli ders sayısı ve bu derslerin içerikleri
Bölümden mezun olmak için bitirme tezinin gerekli olup olmadığı (tez hazırlamak çok yorucu ve zorlu bir süreçtir. Tez çalışmanızı tamamlayabilmek için çok fazla emek harcamanız gerekir. Eğer amacınız akademisyen olmak değilse özel sektörde çok da işinize yaramayacak olan tez çalışmanıza harcadığınız emeğin karşılığını alamayabilirsiniz.)
Bölümden mezun olmak için gerekli #eğitim#eğitim,yurtdışı süresi
#eğitim#eğitim,yurtdışıi; Genel İngilizce Programları-412″ href=”http://dilkurslari.e-yurtdisiegitim.com/ingilterede-dil-egitimi-genel-ingilizce-programlari-412″ target=”_blank”>finansal olanaklar ve burslar (Bazı ülkelerde#yurtdışı#yurtdışı,eğitim genel giderler gibi toplam ücretler
Okulun konaklama imkanları
Bölümün asistanlık imkanları (Eğer akademisyen olma gibi bir amacınız varsa bu imkanı mutlaka başvurularınızdan önce araştırmaya gayret edin)
#eğitim#eğitim,yurtdışı Masraflar#yurtdışı#yurtdışı,eğitim ve kişisel harcamalarınıza göre çok değişkenlik gösteren bir aralıktadır.
Başvurularınızı yapmadan önce ilgili okulların web sitelerinden#eğitim#eğitim,yurtdışıi yapmış/yapmakta olan birinden detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Harcamalarınızı hesaplarken dikkat etmeniz gereken ana başlıklar aşağıdaki gibidir;

Okul #eğitim#eğitim,yurtdışı ücreti ve harçları
Konaklama ve yemek masrafları
Kitaplar ve #eğitim#eğitim,yurtdışı malzemeleri
Ulaşım (Avrupa ülkeleri için ulaşım masrafları şehirlerarası uçakla seyahat ücretleri ile eşdeğer olabiliyorken#Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada#eğitim#eğitim,yurtdışıinizi yarıda bırakmanızı engelleyecektir.

Ne Zaman ve Nasıl Başvuru Yapmalıyım?

Ön araştırmalarınızı tamamladıktan #son#son,günümüzde başvuru evraklarınızın birer kopyasını başvuru yaptığınız bölüm adresine (bölüm başkanına ithafen) postalayın ve postanız ulaşmadan kısa süre önce postanızın gelmek üzere olduğunu da belirterek kendinizi tanıtan kısa bir e-posta atın. Gönderilerinizi taahhütlü olarak yaparak gidip gitmediğinden emin olun.

Gerekli başvuru evraklarınız #farklı#farklı,zenginlık gösterse de genel olarak olması gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

Açık ve net şekilde anlaşılır yazılmış olan ilk ve orta adlarınız ve soyadınız ve doğum #tarih#tarih,geçmişiniz. genellikle pasaportta yazılmış olan şekilde olmasına dikkat edin. (Amerika’da #tarih#tarih,geçmiş e-posta adresleriniz
Transkript (Başvuru yaptığınız okulun #eğitim#eğitim,yurtdışı dilinde olmasına dikkat edin. Eğer ilgili #eğitim#eğitim,yurtdışı hangi konular üzerinde çalıştığınız bilgileri
Askerlik Tecil

#yurtdışı#yurtdışı,eğitim askerlik tecili için Ankara’da Milli #eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığına#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda ise ilgili Türk Konsoloslukların #eğitim#eğitim,yurtdışı Ateşeliklerine başvuru yapmalıdırlar.

Milli #eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığı Yükseköğretim Genel Müdürlüğü birimi öğrencinin evrakları eksiksiz ise bir hafta içerisinde öğrencinin #yurtdışı#yurtdışı,eğitimndaki #eğitim#eğitim,yurtdışıine onay verir ve Milli Savunma Bakanlığı’na yazarak öğrencinin askerliğini tecil etmesini sağlar. İşlemler yaklaşık bir hafta sürer. Öğrencinin bizzat kendisinin Ankara’da Milli #eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığı #yurtdışı#yurtdışı,eğitim gideceği ülkedeki T.C Büyükelçiliği #eğitim#eğitim,yurtdışı Ateşeliği’ne kaydını yaptırarak#eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığı’ndan Özel Öğrenci Statüsü kazanarak askerliği erteletmek için gerekli evraklar:

Milli #eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığı’ndan alınacak başvuru formunun eksiksiz doldurulması#yurtdışı#yurtdışı,eğitimndaki okulunuzdan kabul mektubunun orijinali ve noter onaylı #Türkçe#Türkçe,Türkçe dilini, Türkçe dilbilgisini #çeviri#çeviri,tercümesi.
En #son#son,günümüzde mezun olduğunuz okulun diplomasının noter tasdikli 2 adet kopyası
#yurtdışı#yurtdışı,eğitimndaki okulunuzdan kabul mektubunun orijinali ve noter onaylı #Türkçe#Türkçe,Türkçe dilini, Türkçe dilbilgisini #çeviri#çeviri,tercümesi.
Noter onaylı nüfus cüzdanı örneği
Askerlik durum belgesi
Vesikalık fotoğraf
Devlet memuru ise görevinden istifa belgesi
Başvuru Adresi:
Milli #eğitim#eğitim,yurtdışı Bakanlığı
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü
06648 Bakanlıklar#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda #eğitim#eğitim,yurtdışı söz konusu olunca ilk akla gelen ülkeler #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada ve İngiltere oluyor. Ülkemizdeki #öğrencilerin#öğrencilerin,yabancı öğrencilerin tercihleri yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışılerini alırken aynı zamanda İngilizce dil bilgilerini geliştirme yönünde olduğundan İngiltere ve #Amerika#Amerika,Usa, California,New York,Kanada’nın dışında ana dili İngilizce olan Kanada ve Avustralya#son#son,günümüzde zamanlarda Yeni Zelanda tercih edilen ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Dil geliştirme#yurtdışı#yurtdışı,eğitim İspanyolca#rusça#rusça,rusça kurslar,rusça dil okulları, online rusça Çince gibi ülkemizde talep gören ya da yakın zamanda göreceği tahmin edilen dilleri öğrenme amacıyla birçok Avrupa ve Asya ülkesi de tercih edilmektedir.

Okul seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir husus bazı üniversitelerin bazı bölümlerde çok iyi #eğitim#eğitim,yurtdışı veriyorken bazılarında daha sıradan olduğudur. Başvurmak istediğiniz üniversitenin genel tanınırlığından çok #eğitim#eğitim,yurtdışı almak istediğiniz alandaki #eğitim#eğitim,yurtdışı kalitesini değerlendirmeniz faydalı olacaktır.

Okul seçimi konusunda kararın büyük bir bölümü sizin lisans #eğitim#eğitim,yurtdışı bölüm seçiminiz#son#son,günümüzde kararınızı verme konusunda ise size profesyonel danışmanlık firmaları#yurtdışı#yurtdışı,eğitim #eğitim#eğitim,yurtdışı ya da #yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda #eğitim#eğitim,yurtdışı görmüş yakınlarınız yardımcı olabilir.

Okul seçiminde dikkat edilmesi gereken genel maddeleri aşağıdaki gibi bir başlık altında toplayabiliriz:

Okulun #eğitim#eğitim,yurtdışı almak istediğiniz bölümdeki saygınlığı ve başarısı (İlgili bölümün öğretim görevlilerinin nitelikleri)
Kabul edilme ihtimalinizin yüksekliği (Okulun kabul kriterleri)
Okulun #Türkiye#Türkiye,Türk Cumhuriyetleri’de (YÖK tarafından) tanınması
#eğitim#eğitim,yurtdışı masraflarının bütçenize uyup uymadığı
Okulun bulunduğu bölgenin iklimi#eğitim#eğitim,yurtdışı almak istediğiniz üniversitedeki Türk öğrencilerle irtibat kurmanız da kararınızı verirken oldukça faydalı olacaktır. (İlgili üniversitedeki Türk öğrencileri bulmak için Facebook gibi sosyal ağ sitelerini kullanabilirsiniz.)
Bölüm Seçimi

#yurtdışı#yurtdışı,eğitimnda yüksek lisans yapmaya karar vermenize rağmen önünüzdeki bir çok seçenekten birine karar vermek de önemli bir süreçtir. Yüksek lisans #eğitim#eğitim,yurtdışıi için lisans derecesinden bağımsız bir çok programdan kabul alma ihtimalinizin olduğu da düşünülürse önünüzde lisans derecesi ile ilgili ya da doğrudan ilgili olmayan bir çok seçenek bulunacaktır.

Yüksek lisans için doğru bölüm kararını verebilmek çok önemlidir. Doğru bölüm kararını verebilmek için en sağlıklı olanı lisans #eğitim#eğitim,yurtdışı ülkenizde ve hatta şehrinizdeki iş potansiyellerine göre vermeniz uygun olacaktır. (Geleceğin Meslekleri – Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Yazıya Buradan Ulaşabilirsiniz.)

Yabancı Dil Yeterliliği

Yutdışında bir ülkede yüksek lisans yurtdışıi almak istiyorsanız başvuru yaptığınız üniversitenin eğitim dilini istenen seviyede (çoğu zaman eğitimleri takip edebilecek kadar iyi seviyede bilmeniz ve yabancı dil seviyenizi uluslararası sınavlar aracılığı ile belgelemiş olmanız gerekmektedir.

eğitimnda yüksek lisans yapmak için okulun bulunduğu ülkenin ana dilini bilmeniz bir zorunluluk değildir. Başvuru yaptığınız okulun eğitim dilini istenen seviyede biliyor olmanız yeterlidir. Örneğin Danimarka’da İngilizce eğitim veren bir üniversitede yüksek lisans yapmak için Danca bilmeniz gerekmez. yurtdışı dili İngilizce ise iyi derecede İngilizce bilmeniz yeterlidir.

Bu konuda kesin kararı başvuru yapacağınız üniversitenin verdiğini ve dünyanın herhangi bir ülkesinde ana dilini bilmeseniz dahi yüksek lisans yapma şansına sahip olduğunuzu unutmayın.
(Yabancı dil sınavları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.)

Harcamalar / Ücretler

yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren detaylıca araştırmanız gereken konuların başında ortalama yıllık masraflarınız ve eğitimin toplam maliyeti gelmektedir. Okulların ücretleri dışında (bir çok okulun yurtdışı ücretleri web sitelerinde yer almaktadır)

Konaklama ve yemek masrafları
Kitaplar ve eğitim malzemeleri
Ulaşım
Sağlık sigortası
Kişisel harcamalar
Yıllık masraflar yaşam tarzınıza, okul ücretinize, uçak bilet ücretlerinize göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans masrafları için genel bir aralık belirlemek mümkün ve gerçekçi değildir.
eğitimnda yüksek lisans masraflarınız için ülkemizdeki kurum ve kuruluşlardan ve aynı zamanda kabul edildiğiniz üniversiteden de burs alabileceğinizi unutmayın.

Gerekli Evraklar

Mezun iseniz iyi derecede bir lisans diploması. Mezun olabilecek durumundaki 4. sınıf öğrencileri eğer Haziran döneminde mezun olacaklar ise başvurularını yapabilirler
Not dökümü- Transkript
İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL 213 (550) – IELTS en az 6) veya diğer ülkeler için ülkenin ya da başvuru yaptığınız üniversitenin yurtdışı dilinde bir yeterlilik belgesi
2 adet referans
Kendinizi ve yüksek lisans amaçlarınızı tanıtan bir “Essay”
Kabul Edildikten sonra

Yüksek Lisans ( Master) programı için başvurduğunuz okuldan size kabul verenler hakkında daha detaylı bilgi edinin, kabul edildiğiniz bölüm bilgileri, ödemeniz gerekli olan ücretler, okulun başarısı, bulunduğu bölge gibi daha birçok detayı karşılaştırmalı olarak inceleyin ve size en uygun olan okulu seçerek o okulun öğrencisi olacağınızı kesinleştirdiğiniz “gelmeyi kabul ediyorum” depoziti denen genellikle yaklaşık 300-500 dolar civarında olan ön ödemeyi gönderin.

Bundan günümüzdera yurtlar ve orada eğitiminiz boyunca ihtiyaç duyacağınız yaşam bilgileri ile ilgili işlemler yapılacak ve kataloglar gönderilecektir.

Kabul aldığınız halde gitmeyi düşünmediğiniz okullarla mutlaka görüşün, gitmeme sebebinizi ve gideceğiniz diğer okulu onlara bildirin.

Uzaktan eğitim

YÖK tarafından henüz tanınırlığı olmamasına rağmen gelecek yıllarda eğitimndaki üniversitelerin uzaktan yurtdışı programlarına kayıt olarak daha düşük masraflarla ve belki de iş hayatınıza devam ederek yurtdışındaki bir üniversiteden istediğiniz programın yüksek lisans yurtdışıini alma imkanına sahip olabilirsiniz. Uzaktan yurtdışı ile ilgili detaylı bilgiye yukseklisans.com.tr sitesinin uzaktan eğitim başlığından ulaşabilirsiniz.

(Başa Dön)
Yurt Dışında Burs Bulmak

Nereden Başlamalı ?

eğitim bursları için öncelikle başvuru yaptığınız ülke ya da ülkelere burs veren kurum ve kuruluşları araştırın. Türkiye’deki yabancı kökenli kuruluşlardan bazıları kendi ülkelerinde lisansüstü eğitim almak isteyen Türk öğrencilere burs imkanı sunabiliyor.

Bunun dışında Yükseköğretim Kurumu’nun web sitesinde her yıl yabancı hükümetlerin Türk öğrencilere verdikleri burslar duyurulmaktadır. YÖK web sitesini sıklıkla ziyaret edip gitmeyi düşündüğünüz ülkelere verilen burs olup olmadığını takip edin.

TEV, MEB, Fulbright gibi kurum ve kuruluşlar da yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyenler için burs olanakları sunuyorlar.

Bunların dışında başvuru yaptığınız okullardan da burs talep edebilir ve kazanabilirsiniz.

Kimlerin Burs Şansı Var ?

Bazı burs veren kuruluşların burs verme koşulları oldukça objektif bir şekilde belirtilmiştir. Şartları sağlıyorsanız burs alma ihtimaliniz yüksektir. Eğer şartları sağlamıyorsanız da başvuru yapmanıza gerek olmadığına karar verip beklenti içerisine girmezsiniz.

Ancak bazı durumlarda burs alabilme şartları somut olarak belirtilmemiştir ve neredeyse bazı temel özelliklere sahip herkese açık gibi görünmektedir. Böyle durumlarda başvuru yapıp, başvuranlar arasında en başarılılar arasında olmayı umut etmekten başka bir ihtimal yok ne yazık ki.

Kimlerin Şansı Yok ?

yurtdışında yüksek öğrenim yapmak isteyen birisiniz, ancak gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi derecede bilmiyorsunuz. Ya da yabancı diliniz çok iyi olmasına karşın, öyle parlak başarıları olan bir öğrenci değilsiniz. Başarınızı ölçecek bir yurtdışı geçmişiniz, sportif alanlarda bir başarınız veya önemli bir projeniz yok. Bu durumda burs başvurusu yapanların çok fazla sayıda ve burs verilen öğrenci sayısının başvurulara oranla çok daha düşük olduğunu düşünürsek burs kazanma şansınızın oldukça düşük olduğu söylenebilir.

Ne Tür Kriterler Aranıyor ?

Başarılı bir yurtdışı geçmişine ve/veya sportif bir alanda yüksek bir başarıya ve/veya yaşamınızda başarılı bir iş ve bilgi birikimine sahip olmalısınız. Size burs verecek olan kurumun başarınıza, bilginize ve deneyimlerinize güvenmesi ve bunlardan yararlanabileceğini ya da en azından sizin için yaptıkları masrafların “boşa gitmeyeceğini” ümit etmesi gerekir.

Burslar genelde kısmi burslardır. Yani bir kısım masraflarınızı karşılayan ancak yine de sizin bazı masraflarınızı kendinizin karşılaması gereken burslar çoğunluktadır.

Burslara gereken zamanlarda hazırlıklı bir şekilde başvurabilmek için çok önceden burs araştırmalarınıza başlamış olun.
Nerelere Başvurmalı?

Amerikan Üniversite Bursları

yurtdışındaki bazı üniversitelerde bırakın burslu okumayı, paranız ile okumanız dahi çok zordur. Her üniversite kendi bünyesine en iyi öğrencileri seçmektedir. Örneğin, ABD’nin en iyi üniversitelerinden olan MIT ve Stanford gibi üniversitelerin yurtdışı ücretlerini yüksek olmalarına karşın sadece üstün başarılı öğrencileri kabul etmektedir. Bu üniversitelerin yıllık yurtdışı giderleri yaklaşık 40.000 ABD Doları civarındadır ve kayıt için genelde 4 üzerinden 3.50 gibi yüksek not ortalamasına sahip öğrencileri kabul etmektedir.

Yani, bu üniversitelerde okuyabilmeniz için hem her yıl en az 40-50 bin dolar paranız ödemeniz hem de bunun yanında üstün başarılı bir öğrenci olmanız gerekir. Bu anlamda, sadece paranızın olması veya sadece başarılı olmanız yeterli değildir. Yani (benim not ortalamam 3.60, ama eğitim masrafını karşılayacak param yok burs istiyorum!) şeklinde bir talep ile burs istemenizin genelde cevabı red olacaktır, çünkü zaten sizin durumunuzda olan yüzlerce genç bu üniversitelerde paralı olarak okumaya hazır durumdadır. Bu gibi üniversitelerin bunca öğrenciyi paralı olarak kabul etmesi dururken, sizi burslu olarak kabul etmesi için sizin diğer öğrencilerden daha iyi not ortalamasına ve/veya bazı özel nedenlere sahip olmanız gerekir.

Bu özel nedenler şunlar olabilir:

Şimdiki üniversitenizde aranızın çok iyi olduğu bir hocanız, eğitimnda tanıdığı bir başka hoca arkadaşına sizi tavsiye edebilir. Böyle bir durumda siz bir değil bir kaç adım öne geçmiş olabilirsiniz. Genelde ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde bulunan üniversite öğretim görevlileri, Türk Cumhuriyetleri gibi gelişmekte olan ülkelerden çok başarılı öğrencileri kendi üniversitelerine kazandırmak isterler.
yurtdışında bir çok üniversitenin popüler spor dallarında takımları vardır. Bu takımlar üniversitenin tanınmasında oldukça iyi rol oynarlar. Eğer siz böyle bir takımda oynayarak, takımın başarısına dolayısıyla üniversitenin tanınmasına katkıda bulunabileceğinize inanıyorsanız, Üniversite size spor bursu verebilir. Ancak unutmayın, basketbol oynamayı bilmek ile basketbolu profesyonel biri gibi çok iyi oynamak ve basketbolda iddialı olmak arasında fark vardır. Bir Üniversitenin spor bursunu alabilmeniz için, ilgili olduğunuz spor dalında çok iyi olmanız ve bunu ispat etmeniz gerekir. (Evrensel bazı dereceler gibi…)
Ne üniversitede başarılı birisiniz, ne de sporda. O zaman belki de bir bilimsel alanda ödülünüz, tanınan bir araştırmanız veya çok iyi bilinen bir yayınınız vardır. O zaman üniversite sizin gibi araştırmacı öğrencileri bünyesine burslu veya kısmi burslu almayı düşünebilir.
YÖK-MBE Bursları

Anadolu’da açılan onlarca üniversitede çok büyük bir öğretim görevlisi açığı vardır. Hükümet, Dünya Bankası kredileri ve YÖK – MBE aracılığıyla ve bu öğretim görevlisi açığını düşürebilmek amacı ile karşılıklı burslar vermektedir. Eğer amacınız akademisyen olup yurtdışıinizi tamamladıktan günümüzdera ülkemizin akademisyen ihtiyacı olan üniversitelerinde hizmet vermek ise yurtdışı günümüzderası zorunlu hizmet şartı olan bu burslardan yararlanmak için bulunduğunuz üniversiteye başvurmanız gerekir.

Türk eğitim Vakfı Bursları

1967 yılında kurulan TEV (Türk eğitim Vakfı) ülkemizin gereksinimini duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yurt dışı eğitim burslarını 1969 yılından itibaren vermeye başlamıştır.
Yüksek lisans için 4 üzerinden 3 not ortalaması, başka yerden burs almamak ve tezli yüksek lisans yapmak gibi bazı şartları bulun Türk yurtdışı Vakfı’nın Yüksek Lisans ve Doktora bursları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

TEV’e eğitim Yüksek Öğrenim Bursu İçin Nasıl Başvurulur?

TEV tarafından, yurt dışı burslarının başvuru süresi ve yöntemi basın aracılığıyla ilan edilir. Aynı zamanda öğretim kurumlarına da bilgi verilir. Adaylar bu ilanlar ve bilgilere göre başvuruda bulunurlar. Bunun dışında TEV web sitesini sıkça takip ederek ilgili duyurulara ulaşabilirsiniz.
TEV yurt dışına üç yoldan burslu öğrenci yollamaktadır:

Türk eğitim Vakfı tarafından tamamı karşılanan burslar:
Genellikle İşletme Yönetimi, Mühendislik ve Sosyal Bilimler dallarında verilmektedir. Bu bursların dalları her yıl tekrar gözden geçirilir.
Türk yurtdışı Vakfı ile İngiliz Hükümeti’nin müşterek verdiği burslar:
Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Çevre ve Endüstri Mühendisliği ile Basın Yayın ve Halkla ilişkiler, Ekonomi, Siyaset Bilimi ve ülkelerarası İlişkiler dallarındadır. Burs şartları ve dalları her yıl yeniden gözden geçirilir.
Sadberk Avrupa Dilleri fonunun gelirleriyle verilen burslar:
Geleneksel Türk El Sanatları (Resim Restorasyonu dahil), Müzecilik, Kütüphanecilik ve Müzik dallarındadır. Bu bursların tamamı Sadberk Koç Fonu’ndan karşılanmaktadır.
Adaylarda Aranılan Koşullar

- T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak,
- Yukarda belirtilen dallarda eğitim yapan üniversite veya yüksek okullardan 4 üzerinden en az 3, 100 üzerinden en az 75 not ortalaması ile mezun olmak veya mezun olacak durumda olmak
- Öğrenim göreceği ülkenin dilini çok iyi derecede bilmek (Adaylar yazılı ve sözlü sınava tabi tutulurlar)
- Yurt dışında öğrenim yapmak için gerekli maddi imkanı olmadığını belgelemek gereklidir.

Başvuruda İstenilen Belgeler ve Diğer Koşullar:

1- İsteklilerin duyurulan başvuru süresi içinde aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kendilerine en yakın bir Türk eğitim Vakfı şubesine vermeleri gerekir:

TEV’den alınacak olan BAŞVURU FORMU
Nüfus cüzdanının tasdikli örneği,
2 adet vesikalık fotoğraf,
Sağlık raporu
Ailesinin ekonomik gücünün yeterli olmadığını ispatlayan her türlü belge
Okuduğu üniversiteden alınmış transkript,
Diploma veya çıkış belgesinin noter tasdikli örneği,
Yüksek öğrenim süresince adayı tanıyan 2 öğretim üyesinin referans mektupları.
2- Yukarıda yazılı koşulları yerine getiren burs isteklileri, dil ve mesleki bilgi sınavlarına Robert Kolej, Türk-Amerikan Derneği, Alman, Fransız ve İtalyan Kültür derneklerine başvurarak Ankara, İzmir ve İzmir’da katılırlar.

3- Öğrencinin gitmek istediği yurtdışındaki Üniversiteden kabul belgesi alabilmek için gerekli yazışmalar bursiyer tarafından yapılır.

4- Bursiyer adayları, TEV Genel Merkezinde görüşme ve mülakata çağrılırlar.

5- Sınav ve mülakat günümüzdeuçları, genel not ortalamaları ile ailelerin mali durumlarına göre seçilen asil adaylar, TEV’e Noter’den tasdikli taahhütname ve kefaletname verirler.

6- Burs alanlar, master öğrenimi süresince kendilerine yapılan döviz ödemelerinin tamamını çalışmaya başladıktan günümüzdera, ilerde kendileri gibi başka Türk gencinin yetişmesi için, uygun taksitlerle TEV’e geri ödemekle yükümlüdür.

Başvuru Adresi:
Türk yurtdışı Vakfı
Büyükdere Caddesi
TEV Kocabaş İşhanı
No: 111 Kat:7-8
Gayrettepe
80300 Ankara
Tel : 0212 217 58 58

Yurt Dışı Yüksek Lisans Burs Programı -2230 (2009)
Uzay Araştırmalarında Tezli yüksek lisans yapmak üzere TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından aşağıda belirtilen alan ve konularda yurtdışına burslu öğrenci gönderilecektir.
Alanlar/Konular

Bilim
Uzay Tabanlı Jeofizik ve Jeodezik Teknikler (Yer Sistem Bilimleri)
Atmosfer Araştırmaları
Yakın Uzay Fiziği (Uzay havası, Güneş-Yerküre fiziği, Plazma Fiziği)
Radyo Astronomi
Teknoloji

Uzay Aracı/ Uydu Sistem Tasarımı
Uydu Telemetre, Ölçme ve İzleme Teknikleri
Yörüngede Veri İşleme Sistemleri
Uydu Güç Sistemleri
Uzay Aracı/Uydu Yönelme Kontrol Sistemleri
Uydu Haberleşme Sistemleri, Uydu Yer İstasyon Sistemleri
Uydu Platform, Yapı ve Çevre Test Sistemleri
Uydu Mekanik ve Isıl Analiz Tasarım ve Test
Uzay Malzemeleri
Elektro-Optik, Kameralar, Spektrometreler vb. Algılayıcılar, Uzaya Yönelik Enstrümantasyon, SAR
Uzay İtki Sistemleri, Fırlatma Sistemleri, Güdüm Teknolojileri
Uydu Yörünge Mekaniği, Elektromekanik ve Astrodinamik, Kol Uçuşu
Yörüngedeki Cisimlerin İzlenmesi
Seyrüsefer Sistemleri
Teknoloji Yönetimi

Uzay Proje ve Teknoloji Yönetimi
Uzay Sistemlerine Yönelik Sistem Mühendisliği
Uzay Hukuku, Politikaları ve Standartları
Kimler Başvurabilir

Lisans öğrenimlerinde günümüzde sınıfa geçmiş olanlar,
Lisans öğrenimini tamamlamış olanlar,
Bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı ya da bir yüksek lisans veya doktora programını tamamlamış olanlar
Başvuru Koşulları

T.C. vatandaşı olmak,
Lisans öğrenimlerini henüz tamamlamamış olanlar için son başvuru tarihi itibarıyla 27 yaşından gün almamış olmak,
Lisans öğrenimlerini tamamlamış olanlar için günümüzde başvuru geçmişi itibarıyla 28 yaşından gün almamış olmak,
Lisans öğrenimlerini henüz tamamlamamış olanlar için 2008-2009 öğretim yılı günümüzdeunda mezun olacak olmak,
Geçerli Akademik Personel ve Lisansüstü yurtdışıi Giriş Sınavı (ALES) eşit ağırlıklı puanı en az 80 olmak,
Lisans öğrenimini, mezun olunan üniversitenin not sistemi esas olmak üzere, en az 2.92/4 veya 75.00/100 ağırlıklı genel not ortalaması ile bitirmiş olmak. (Henüz mezun olmamış günümüzde sınıf öğrencileri müracaat geçmişinde lisans not ortalama koşulunu sağlamaları halinde başvuru yapabilirler. Ancak bursun başlatılabilmesi için bu kişilerin de en az 2.92/4 veya 75.00/100 ağırlıklı genel not ortalaması şartı ile mezun olmaları gerekir. )
Bursiyer adayları yukarıdaki koşulları sağlayan başvurular arasından, adayların lisans ağırlıklı genel not ortalamaları ve ALES eşit ağırlıklı puanları esas alınmak suretiyle, gerektiğinde alanlara göre dağılım da gözetilerek, TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) Değerlendirme ve Destekleme Kurulu’nca belirlenecektir. Kesin bursiyerler BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulunun belirleyeceği alanlarında uzmanlaşmış bilim insanlarından oluşan jüriler veya panelistler tarafından mülakat sonucunda seçilecektir.

son Başvuru tarihi: 20 Şubat 2009 (Güncel başvuru geçmişlerini buradan takip edebilirsiniz)
Bursun Başlama Koşulları
Bursiyer adayı oldukları kendilerine bildirilenlerden aşağıda belirtilen belgeleri 15 Mayıs 2009 geçmişine kadar eksiksiz tamamlayanlar BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından yapılacak mülakata alınacaklardır.

Adayın internet üzerinden yaptığı başvuru sonucunda çıktısını alıp imzaladığı başvuru formu,
Özgeçmiş,
Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
Usa Birleşik Devletlerinde eğitim görecekler için GRE Genel Test Puan Belgesi* ve TOEFL** puan belgesi (geçerlilik süresi içinde olmak koşuluyla),
A.B.D. dışındaki ülkelerde eğitim görecekler için TOEFL puan belgesi, KPDS, ÜDS, IELTS veya yapacağı araştırmada kullanılacak yabancı dille öğretim yapan bir kuruluştan lisans, yüksek lisans derecesi almış olanların diploma fotokopileri**,
Lisans ve yüksek lisans (yapmış ise) öğrenimi sırasında almış olduğu dersleri gösteren not belgesi (transkriptler),
Geçerli Akademik Personel ve Lisansüstü yurtdışıi Giriş Sınavı (ALES) sonuç belgesinin aslı veya öğrenci işleri birimince onaylanmış kopyası.
Adayın amaçlarını, konu üzerindeki deneyim ve birikimini içeren ayrıntılı çalışma planı,
Yurt dışındaki üniversiteden alınmış, TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından belirlenen yukarıda belirtilen alanlarda yüksek lisans programına kabul edildiğine dair belge. (Yüksek Öğretim Kurulunca denk sayılma şartı aranır).
Adayın Y.Lisans diplomasını aldıktan sonra Türkiye’de yapacağı kariyerle ilgili detaylı planı.
Başvuru formu ve eklerinin bir asıl dosya ve bunların yüklü olduğu bir CD ile birlikte 15 Mayıs 2009 mesai bitimine kadar BİDEB’e ulaştırılması gerekmektedir.
Başvuru koşullarından herhangi birini sağlamayan, belgeleri tam olmayan, son başvuru günü mesai bitiminden sonra Kuruma ulaşan ve faksla yapılan başvurular işleme konulmaz.
Mülakata girmeyen adayların dosyaları değerlendirmeye alınmaz.
* Adayın kabul edildiği üniversite tarafından istenmesi halinde bu belge sağlanmadıkça burs başlatılmayacaktır.
** Adayın kabul belgesi sağladığı üniversitenin yabancı dil koşulunu sağlaması zorunludur.

Burs Miktarı-Ödeme Şekli
Aylık yaşam ve kırtasiye gideri dahil olmak üzere, aylık burs miktarı 1.500 ABD Dolarıdır. Ödemeler üç aylık dönemler halinde yapılır. Öğrenim harçları, sağlık sigortası ve gidiş-dönüş yol giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Burs Verilme Yöntemi
Başvurular BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından ön elemeden geçirilir. Ön elemede seçilen adaylar, alanlarına göre belirlenen jüriler veya BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından yapılacak mülakatla değerlendirilir. Değerlendirmede, adayın akademik nitelikleri, konu üzerindeki ön bilgileri, araştırmaya yatkınlığı, yurt dışında akseptans aldığı üniversite, söz konusu üniversite ve bölümün uzay teknolojileri alanındaki birikimi ve üzerinde çalışmayı planladığı konular ile yapılacak çalışmaların ülkenin bilimsel ve teknolojik gelişimine katkısı dikkate alınır.

Bursiyer seçimlerinde aynı konumda olan adaylardan dil puanı yüksek olanlara öncelik verilir.
Ayrıca, öğrenimlerini uzay alanında yetkin olarak çalışan kuruluşlar ile iş birliği halinde olan bir üniversitede yapacak olan adaylara öncelik verilecektir.
Aynı konumda olan adaylardan lisans diplomasını aşağıdaki bölümlerden alan adaylara öncelik verilecektir.Uzay ve Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Matematik Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Matematik Bölümü, Fizik Bölümü, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ve Hukuk Bölümü.
Yükümlülükler
Bursiyer, Yüksek Lisans yurtdışıini tamamladıktan günümüzdera yurda dönmek ve öğrenim gördüğü konuda faaliyet gösteren kurum ya da kuruluşlarda uzmanlık alanıyla ilgili bir görevde çalışmakla yükümlüdür. Söz konusu çalışma alanı ve görevlerin uygunluğu bu programın amaç ve öngörüleri doğrultusunda TÜBİTAK yönetimince değerlendirilerek karara bağlanır. Yüksek Lisans öğrenimini tamamladıktan sonra aşağıdaki tabloda gösterilen alanlar ve konularda* doktora eğitimine devam etmek isteyenlerin başvuruları BİDEB Değerlendirme ve Destekleme Kurulu tarafından değerlendirilir, uygun görülenler 2213 eğitim Doktora Burs Programı kapsamında desteklenirler. Yurda dönüşteki zorunlu hizmet süresi TÜBİTAK bursiyeri olarak yurt dışında eğitim alınan sürenin iki katıdır. Bursiyerlerin bu yükümlülüğü kabul ettiklerini noter onaylı bir taahhütname ile belgelemeleri gerekir.

Alanlar/Konular

Bilim
İleri Uzaktan Algılama (Yer Sistem Bilimleri)
Uzay Tabanlı Jeofizik ve Jeodezik Teknikler (Yer Sistem Bilimleri)
Atmosfer Araştırmaları
Yakın Uzay Fiziği (Uzay havası, Güneş-Yerküre fiziği, Plazma Fiziği)
Mikro Yerçekimi
Radyo Astronomi
Tayf Analizi
Kozmoloji
Teknoloji

Uydu/Uzay Aracı Yönelme Kontrol Sistemleri
Uzay Malzemeleri
Elektro-Optik, Kameralar, Spektrometreler vb. Algılayıcılar, Uzaya Yönelik Enstrümantasyon, SAR
Uzay İtki Sistemleri, Fırlatma Sistemleri, Güdüm Teknolojileri
Uydu Yörünge Mekaniği, Elektromekanik ve Astrodinamik, Kol Uçuşu
Bu programla ilgili tüm uygulamalar TÜBİTAK Bilim Kurulunca onaylanmış Genel Uygulama Esasları’na dayanılarak hazırlanmış “Yürütme Kural ve İlkeleri” esas alınarak yapılır.
Tüm Gönderiler İçin Adres:
TÜBİTAK-BİDEB 2230
Yurt Dışı Yüksek Lisans Burs Programı
Tunus Caddesi No: 80, 06100
Kavaklıdere/ANKARA
E-mail: osman.kures@tubitak.gov.tr

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti Bursları Şartnamesi

I) Genel Bilgiler
İkili anlaşmalarda konuya ilişkin özel bir kayıt yoksa Türk Hükûmetince aşağıda belirtilen şartlar çerçevesinde lisans, lisansüstü (yüksek lisans / doktora), araştırma ve Türk dili yaz kursu bursu verilmektedir.

Burs duyuruları her yıl diplomatik yoldan yapılır. Aday, burs için kendi ülkesinin yetkili makamlarına ya da Türk Cumhuriyetleri Cumhuriyetinin dış temsilciliğine başvurur.
Aday seçimini, ilgili ülke ve Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilikleri tarafından oluşturulan, bir komisyon yapar. Komisyon beş burs kontenjanı için bir, altı ve yukarısı için iki, yedek aday belirler.
Lisans, lisansüstü ve araştırma aday belgeleri en geç 1 Temmuz, Türk dili yaz kursu aday belgeleri en geç 15 Mayıs’a kadar diplomatik yoldan T.C. Millî yurtdışı Bakanlığına gönderilir. Eksik gönderilen belgeler ile günümüzde başvuru geçmişinden günümüzdera ulaşan belgeler kesinlikle işleme alınmaz.
T.C. Millî yurtdışı Bakanlığı, belgeleri inceler ve kabul edilen aday diplomatik yoldan davet edilir.
Lisans ve lisansüstü adayı Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliğinden Öğrenim vizesi, araştırma adayı Araştırma(M.E.B. Burslusu) vizesi alır. İki ay süreli Türk dili yaz kursu adayının Turist vizesi ile TÖMER’de öğrenim görme imkânı vardır.
Aday, davet yazısında belirtilen adrese kendi imkânı ile gelir. Ülkemize gelişte davet yazısı ve diploma asıllarını beraberinde getirir. Davet mektubunda gerekli bilgiler mevcuttur.
Ülkemize gelen aday öğrenim göreceği kuruma kayıt yaptırır ve burs için başvurur. Okul kayıt ve burs belgesi ile birlikte yurt ve ikamet izni için başvurur.
İkamet süresi bitmeden bir ay önceden uzatılması gerekir. Süre uzatımı konusunda sorumluluk öğrenciye aittir.
Lisans ve lisansüstü öğrencileri TÖMER’de 1 yıl süre ile Türkçe dilbilgisini eğitimi alır. üniversitelere#eğitim#eğitim,yurtdışı kurumları kayıt için yüksek seviyede TÖMER Diploması almak gerekir.
öğrencilerin tercih yapmadan önce üniversitelerin kayıt-kabul şartlarını öğrenmesi gerekir. Üniversitelerin bazıları 1 yıl süre ile hazırlık okutmakta ve baraj sınavı uygulamaktadır. Üniversiteye yerleştirme işlemleri tamamlandıktan günümüzdera değişiklik talepleri dikkate alınmaz.
Tıpta Uzmanlık başvuruları kabul edilmez. Ancak, adaylar kendi imkânları ile Tıpta Uzmanlık Sınavına (TUS) katılabilirler.
Araştırma, üniversitelerde kendi alanlarında bilimsel çalışma yapmak isteyenlere yöneliktir. Süresi 2-8 aydır.
Türk dili yaz kursları Van, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Antalya ve Samsun’da düzenlenir. Aday, üç şehir tercih eder. Yeterli sayıya ulaşmayan merkezlerde kurs düzenlenmez. Kurs 1 Temmuz-31 Ağustos arasındadır
Okul harcı, yurt ücreti, tedavi gideri (Uzun süreli hastalıklar, önemli ameliyatlar, protez, çene ortopedisi, ortodonti ve diş protezleri hariç) Hükûmetimizce karşılanır.
Lisansüstü, araştırma, Türk dili yaz kursu bursu aylık 220 TL, lisans bursu aylık 195 TL dır. Ulaşım gideri ve yemek ücreti öğrenciye aittir.
yurtdışı-öğretim 1 Ekim geçmişinde başlar.
Normal eğitim süresini (hazırlık hariç) zamanında tamamlayamayan lisans öğrencisine toplam olarak 2 yıl ilâve süre verilir. Bu süre içerisinde de başarısız olan öğrencinin bursu kesilir.
Burslu öğrenci, kayıtlı olduğu öğrenim kurumunun ve kaldığı yurdun şartları ile bu şartname hükümlerini kabul etmiş sayılır.
II) Adaylarda Aranan Nitelikler

Türkiye Cumhuriyeti ya da çifte vatandaş (Türk ve diğer ülke vatandaşı) olmamak.
Lisans adayı için; Türkiye’de eğitim veren liselere denk bir Sertifika-programlari-129″ target=”_blank”>Okuldan en az iyi derece ile mezun olmak, mezun olduktan günümüzdera iki yıldan fazla ara vermemiş olmak ve başvuru geçmişinde 25 yaşından büyük olmamak.
Lisansüstü (yüksek lisans/doktora) adayı için; en az 4 yıl süreli üniversite mezunu olmak ve başvuru tarihinde 40 yaşından büyük olmamak.
Araştırma adayı için; en az 4 yıl süreli üniversite mezunu olmak, Türkçe dilini, İngilizce ya da Fransızcayı en az iyi derecede bilmek.
Türk dili yaz kursu adayı için; üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu olmak.
Ülkemizde öğrenim yapmasına engel bir rahatsızlığı ve bulaşıcı hastalığı bulunmamak. (AİDS, Hepatit C, vb.)
III) Adaylardan İstenen Belgeler

Lisans Adayı;
1- Burs Başvuru Formu. (Okunaklı doldurulacak ve fotoğraf yapıştırılacak)
2- İki adet Diploma Fotokopisi. (Diploma asılları Türk Cumhuriyetleri’ye gelişte mutlaka getirilecektir)
3- İki adet Not Durum Belgesi. (Transkript)
4- Sağlık Raporu.
5- Fotoğraf.
6- Pasaportun fotoğraflı ve yazılı bölümlerinin fotokopisi.

2, 3 ve 4 numaralı belgeler Türkçe, İngilizce ya da Fransızca olacaktır. Bu üç dil dışında olan belgelerin bu dillerden birisine çevirisi yaptırılacaktır.
Belge örnekleri ile tercümeleri T.C. Dış Temsilciliklerince tasdik edilecektir.
İstenen belgeler tek dosya halinde hazırlanacaktır.
Lisansüstü (Yüksek Lisans / Doktora) Adayı;

1- İki adet Burs Başvuru Formu. (Okunaklı doldurulacak ve fotoğraf yapıştırılacak)
2- İki adet Diploma Fotokopisi. (Diploma asılları Türkiye’ye gelişte mutlaka getirilecektir)
3- İki adet Not Durum Belgesi (Transkiript)
4- İki adet Özgeçmiş (CV).
5- İkişer adet Tavsiye Mektubu. (İki farklı Profesörden alınacaktır)
6- Sağlık Raporu.
7- Fotoğraf.
8- Pasaportun fotoğraflı ve yazılı bölümlerinin fotokopisi.

2, 3, 4, 5, 6 numaralı belgeler Türkçe dilbilgisini, İngilizce ya da Fransızca olacaktır. Bu üç dil dışında olan belgelerin bu dillerden birisine tercümesi yaptırılacaktır.
Belge örnekleri ile tercümeleri T.C. Dış Temsilciliklerince tasdik edilecektir.
İstenen belgeler iki ayrı dosya halinde hazırlanacaktır.
Araştırma Adayı;

1- Dört adet Burs Başvuru Formu. (Okunaklı doldurulacak ve fotoğraf yapıştırılacak)
2- İki adet Diploma Fotokopisi. (Diploma asılları Türkiye’ye gelişte mutlaka getirilecektir)
3- İki adet Not Durum Belgesi (Transkiript)
4- İki adet Özgeçmiş (CV).
5- İkişer adet Tavsiye Mektubu. (İki zengin Profesörden alınacaktır)
6- İki adet Çalışma Plânı. (Yapılacak araştırma ile ilgili olacaktır)
7- Sağlık Raporu.
8- Fotoğraf.
9- Pasaportun fotoğraflı ve yazılı bölümlerinin fotokopisi.

2, 3, 4, 5, 6, 7 numaralı belgeler Türkçe, İngilizce ya da Fransızca olacaktır. Bu üç dil dışında olan belgelerin bu dillerden birisine tercümesi yaptırılacaktır.
Belge örnekleri ile çevirileri T.C. Dış Temsilciliklerince tasdik edilecektir.
İstenen belgeler iki ayrı dosya halinde hazırlanacaktır.
Türk Dili Yaz Kursu Adayı;

1- Burs Başvuru Formu. (Okunaklı doldurulacak ve fotoğraf yapıştırılacak)
2- Diploma Fotokopisi ya da Öğrenci Belgesi.
3- Sağlık Raporu.
4- Fotoğraf.
5- Pasaportun fotoğraflı ve yazılı bölümlerinin fotokopisi.

2 ve 3 numaralı belgeler Türkçe, İngilizce ya da Fransızca olacaktır. Bu üç dil dışında olan belgelerin bu dillerden birisine tercümesi yaptırılacaktır.
Belge örnekleri ile çevirileri T.C. Dış Temsilciliklerince tasdik edilecektir.
İstenen belgeler tek dosya halinde hazırlanacaktır.
Dikkat
* Form ve Şartname için WEB adresi: http://digm.meb.gov.tr

(Başa Dön)

Yabancı Hükümet Bursları (2009-2010)

Burs başvurularına ilişkin Genel Şartları lütfen dikkatli okuyunuz
Her ülkenin başvuru koşulları ve mülakat günü teslim edilecek belgeleri için ülke isimlerine tıklayınız.

Burs Genel Şartları, Başvuru ve Seçim Şekli

I- Genel Şartlar
1-Burslar ikili anlaşmalar gereğince yabancı Hükümetler tarafından kendi ülkelerinde kullanılmak üzere Türk Cumhuriyetleri Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmekte olan araştırma, lisansüstü, doktora ve dil bursları olup yurtdışı amaçlıdır.
2-Burslar verildikleri eğitim-öğretim dönemine aittir.
3-Burslar her ülkeye göre değişmekle birlikte genel olarak ilgili ülke tarafından adayların eğitim, konaklama, yeme-içme gibi giderlerini kapsar. Diğer her türlü gider (gidiş-dönüş yol masrafı, vize, sigorta v.b.) adaylara aittir. Bakanlığımızca adaylara herhangi bir ödeme yapılmaz.
4-Genel olarak adaylardan;

Araştırma ve lisansüstü burslar için en az lisans mezunu olmak,
Dil bursları için en az fakültelerin 3. sınıfı öğrencisi olmak,
İlgili ülkenin istediği yabancı dillerden birini en az “iyi” derecede bilmek
şartı aranmaktadır. Ancak, eğitim düzeyi konusunda genel şartlar ile özel şartlar arasında farklılık bulunması halinde, özel şartlar geçerli olacaktır.
5- Bakanlığımız digmdb@meb.gov.tr adresinde burs veren ülkeye dair:

Özel şartlar (Her ülkenin isteğine göre belirlenmektedir.),
Mülâkat yerinin ayrıntılı adresi (Sınavlar Bakanlık Merkez Binada belirtilen adreste yapılacaktır.)
günümüzde başvuru geçmişi,
Mülâkat tarihi / tarihleri (Yoğun başvuru olması halinde birkaç gün olabilmektedir.)
Mülâkat günü teslim edilecek belgeler
ilgili ülkenin linki içinde yer almaktadır.
6- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olanlar Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik’te belirtilen şartları (Özellikle en az KPDS’den C seviyesinde dil belgesi) taşımaları halinde burs için başvuruda bulunabileceklerdir. Aksi halde bursları geçersiz sayılacaktır. Bu konudaki sorumluluk sadece adaylara aittir.
7- Adaylar 2009-2010 öğretim yılı bursları için en fazla iki ülke belirleyerek başvuruda bulunabileceklerdir. Bir ülkenin sınavını asil olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavına müracaat edemeyecektir. Bir ülkenin sınavını yedek olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavını asil olarak kazandığı takdirde yedek olarak kazandığı burs hakkı doğrudan iptal edilecektir. Bu kurala uymayan adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve geçersiz sayılacaktır.

II-Başvuru ve Aday Seçimi:
1-Son başvuru geçmişine kadar digmdb@meb.gov.tr adresine iletilen ve adaylar tarafından doldurulan “Türkçe Başvuru Formu” incelenecek ve gerekli şartları taşımayan adayın başvurusu dikkate alınmayacaktır.
* Müracatlar, ülkelere göre ayrı ayrı belirlenmiş bulunan ilk ve son başvuru geçmişleri arasındakabul edilecek olup söz konusu geçmişler dışında yapılan başvurular kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır. Adayların bu hususa dikkat etmeleri önem arz etmektedir.
2-Aday, başvurusunu e-posta yoluyla digmdb@meb.gov.tr adresine son başvuru geçmişinden önce gönderdiğini belirten bilgisayar çıktısını, hazırlayacağı diğer belgeler ile birlikte mülâkat geçmişinde Bakanlığımıza teslim edecektir.
3-E-posta yoluyla teknik nedenlerden dolayı başvurusu Bakanlığımıza günümüzde başvuru tarihinden önce ulaşamayan aday bu durumu belgelendirmesi ve genel ve özel şartları taşıması halinde mülâkata alınacaktır.
4-Adaylar Bakanlığımızdan başka bir çağrı beklemeden(telefon-e-posta-mülâkat çağrı yazısı), açıklanan mülâkat tarihinde, saat 09.00’da, tamamlamış oldukları belgelerin asılları ve 3’er (üç) adet kopyalarını ( ayrı ayrı telli dosyalar içerisinde) düzenleyerek mülâkat yeri ülke sayfalarında ayrıntılı olarak belirtilen Milli eğitim Bakanlığı Bakanlıklar/Ankara adresinde hazır bulunacaklardır. Yol ve diğer masraflar adaylara aittir.
5-Mülâkatlar daha önceden belirtilen Bakanlığımızın merkez bina ilgili biriminde Bakanlıklar/Ankara adresinde saat 09.30’da başlayacaktır. Mülâkata alınacak adayların yoklaması sınav yerinde saat 09.00’da yapıldıktan günümüzdera gelen adaylar kesinlikle mülâkata giremeyecektir.
6-Mülâkat Türkçe ve ilgili ülkenin istediği yabancı dilde Karma Burs Komisyonunca yapılır. Asıl ve yedek adaylar 50 ve üzeri puan alanlar arasından, başarı sırası ve kontenjana göre belirlenir. Sınav not ortalaması 50 puanın altında olan adaylar ilgili ülkenin burs kontenjanı bulunsa dahi aday gösterilmeyecektir.
7-Araştırma, lisansüstü ve doktora programına başvuran adayların çalışma programları mülâkat komisyonu tarafından öncelikle “Çalışmanın eğitimnda Yapılmasının Gerekliliği ve Ülkemize Yararı” açısından değerlendirilecektir. Çalışma programları yetersiz bulunan adaylar başarısız sayılacaktır.
8-Mülâkat sonuçları mülâkat tarihinden günümüzdera (25) gün içerisinde http://digmdb.meb.gov.tr ve http://www.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanacaktır. Mülâkat sonucunda aday gösterilmeyenlerin dosyaları adreslerine iade edilmeyecek, istemeleri halinde kendilerine elden verilecektir. Dosyasını en geç bir (1) ay içerisinde almayan adayların dosyalarından Bakanlığımız sorumlu değildir.
9-Başarılı adayların düzenledikleri dosyalar (3 kopya) ilgili ülke makamlarına iletilmek üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilir. Adayların burstan yararlanabilmesi için ilgili ülke tarafından da kabul edilmesi gerekmektedir. Adayların sadece Türkçe Müracaat formalarının asılları ve imzalı örneği Bakanlığımızda kalacaktır.
10-Nihai kabulleri Bakanlığımıza ulaşan adaylara Bakanlığımızca bildirimde bulunulacak ve ekinde pasaport harcı alınmaması için sadece bir (1) defaya mahsus olmak üzere yazı gönderilecektir. Ayrıca kamu kuruluşlarında çalışanlar için yurt dışı izin işlemlerinde kullanılmak üzere “İLGİLİ MAKAMA” yazısı düzenlenecektir. Pasaport, vize, ulaşım vb. işlemler ilgililere aittir.
11- Başarılı olan adayın eğitimini hangi geçmişte ve hangi yurtdışı kurumunda yapacağını ilgili ülkenin Ankara’daki Büyükelçiliği belirleyecek ve ülkeleri tarafından kabul edilen adayların gidiş işlemleri Büyükelçilikler tarafından gerçekleştirilecektir.
12-Lisansüstü yurtdışıe ilişkin diploma denklik işlemleri Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yapılmakta olup yurtdışında yurtdışı görülecek olan kurumun denkliği konusunda bursu kullanmadan önce YÖK’ten bilgi edinilebilir. Bu konuda sorumluluk adaylara aittir.
13-Başarılı olan adaylar, askerlik sevk tehir işlemleri için öğrenci olduklarına dair belge ile birlikte yurt dışı temsilciliklerimiz aracılığıyla Bakanlığımız Dış ilişkiler Genel Müdürlüğü’ne müracaat ederler. Zamanında yapılmayan müracaatlardan ilgili kişi sorumludur.
14- Mülâkatta başarılı olup aday gösterildikten sonra vazgeçenler durumu Bakanlığımıza dilekçe ile bildirmek zorundadır. Aksi halde iki yıl süreyle burs başvurusunda bulunamazlar.
15- Başarılı olsalar dahi, eksik belge ile başvurdukları ve duyurudaki genel ve özel şartlardan birini ve/veya birkaçını taşımadıkları günümüzderadan anlaşılan adayların mülâkatları geçersiz sayılır.
16-Başarılı olup yurt dışında yurtdışılerini tamamlayan adaylar izlenim ve çalışmalarını raporlandırarak ilgili kurumuna ve Bakanlığımız Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne en geç ülkemize döndükten bir (1) ay günümüzdera sunmak zorundadırlar.
III. Başvuruda İşlem Basamakları:
1.Aşama:
Tüm burslar için “Burs Genel Şartları, Başvuru ve Seçim Şekli” aşağıdadır. Durumunuz Genel Şartlara uyuyorsa burs almak istediğiniz ülkenin adına tıklayarak her ülkenin kendi özel şartları, başvuru formları ve diğer belgelerine ulaşınız. Lütfen Genel Şartları çok dikkatli okuyarak bilgi edininiz.

2.Aşama:
Başvuru yapacağınız ülkenin ekler bölümünde yer alan Türkçe dilbilgisini Başvuru Formunu (Türkçe – Word dosyası) bilgisayarda doldurarak (resim ve imzası olmayabilir) günümüzde başvuru geçmişi dolmadan önce digmdb@meb.gov.tr e- posta adresine bir örneğini gönderiniz.

3.Aşama:
Başvuru Formunun (Türkçe – Word dosyası) diğer örneklerini de (imzalı ve fotoğraflı suretiyle ) istenen tüm belgelerle birlikte (3”er ayrı kopya telli dosya içerisinde) düzenleyerek mülâkat tarihinde Dış Burslar Şubesi temsilcisine elden teslim ediniz.

(Başa Dön)

Öğrenci Vizesi

Burada anlatılan bilgiler dönemsel olarak güncellenmektedir fakat en doğru ve en güncel bilgiler için ilgili ülkenin konsolosluk sitesini incelemeyi unutmayın.

New York Öğrenci Vizesi
Vize Türleri

F-1 öğrenci vizesi kategorisi en yaygın öğrenci vizesidir. Lisans veya yüksek lisans öğrencileri akademik veya dil programlarında öğrenci olabilmek için F-1 vizesi almalıdır. F-1 vizesine başvuru için okulun düzenleyeceği I-20 formu gerekmektedir.

Fulbright programları gibi değişim programlarında okuyacak ziyaretçiler, araştırmacılar, doktora bursu alanlar, stajyer doktorlar, au-pair’ler ve lise değişim programına katılacaklar ise J-1 vizesi almalıdır. J-1 vizesine başvuranların finansal olarak kendi devleti veya Californian devleti veya okuyacağı okul tarafından destekleniyor olması gerekmektedir. J-1 vizesine başvuru için programı hazırlayan kuruluş veya okulun düzenleyeceği DS-2019 formu gerekmektedir.

J-1 vizesi ile Kanada’ya giriş yapan kişilerin eşleri J-2 kapsamındadır ve Kanada’ya geldikten günümüzdera çalışma izni başvurusunda bulunma şansı vardır. Fakat F-1 vizesi ile giriş yapan kişinin eşi F-2 vizesi kapsamında olduğu için F-2 vizeli eşler çalışma şansına sahip değildir. F-2 veya J-2 vizeliler Amerika’da full-time veya part-time yurtdışı programlarına katılabilirler.

F ile J vize türleri arasında vergi farklılıkları yoktur fakat sağlık sigortası farklılıkları olabilir.
Vize başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanızda fayda vardır. Bazı aylarda başvuranların sayısındaki artışla orantılı olarak vize işlemleri daha uzun zaman alıyor olabilir.

Vize başvurusunda genellikle şu evraklar istenebilir:

Gerekli vize başvuru formu/formları
Vize başvuru ücreti
SEVIS ücretini yatırdığınızı gösteren evrak
Okul ve programdan gelen I-20 formu veya DS-2019 formu
En az 6 ay geçerli pasaport
Vize başvurusunun özelliklerine uygun fotoğraf
eğitim harcamalarınızı üstlenen kişi veya kurumun gelirlerini ve birikimlerini gösteren mali belgeler, tapu veya ruhsatlar
Türkiye’de öğrenci iseniz öğrenci belgeniz…
Bunlar ve bazı durumda ek birçok belge vize başvurunuzla birlikte incelenmektedir.
Vize başvurunuz onaylanmaz ise;
Tekrar vize başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Önemli olan ikinci kez başvururken tüm gerekli evrakları daha düzenli ve detaylı hazırlamaktır. Eğer vize reddinizle ilgili çok kesin bir neden belirtilmiş ise bu nedeni iyileştirip daha günümüzdera başvurmalısınız.
İngiltere Öğrenci Vizesi
Gerekli Belgeler

En az 6 ay geçerli pasaport; takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi en az kurs bitimine kadar geçerli olmalıdır. ( yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğüne yapılabilir. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü adresini inceleyebilirsiniz)
Varsa eski pasaportlarınız
Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
2 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf
Vize başvuru ücreti: 100.00 GBP
eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter), kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş geçmişleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.
En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)
Varsa devam ettiğiniz özel ingilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık yurtdışıi bilgileri
Erkek öğrenciler için askerlik terhis / tecil belgesi
Evliyseniz evlenme cüzdanı
yurtdışındaki yurtdışı ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dökümanlar; size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri; ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları ( eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekir) , varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler..
Çalışanlar için; yurtdışı süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri
Pasaportunuzun ilk 4 sayfasının fotokopileri
Vize başvurusu sırasında tüm bu evrakların fotokopileri kullanılacaktır. Bununla beraber vize görevlileri sizinle veya ailenizle ilgili bazı belgelerin ( diplomanız, banka cüzdanları vs) fotokopileri yanında asıllarını görmek isteyebilirler.
Kanada Öğrenci Vizesi
Gerekli Belgeler
1. En az 6 ay geçerli pasaport; takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi en az kurs bitimine kadar geçerli olmalıdır. ( yeni pasaport başvuruları 4 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğüne yapılabilir. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için http://www.iem.gov.tr/pasaport/index.asp adresini inceleyebilirsiniz)
2. Varsa eski pasaportlarınız
3. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
4. 4 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf
5. Vize başvuru ücreti ( kısa dönemli programlar için 75 CAD; 6 ay ve üzerindeki öğrenci vizesi başvuruları için 125 CAD olup herhangi bir Dışbank şubesine ödenerek dekontu belgeler içine eklenir)
6. yurtdışı alacağınız kuruluştan kabul mektubu( acceptance letter) ; kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş geçmişleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.
7. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)
8. Varsa devam ettiğiniz özel ingilizce kursları, alış olduğunuz İngilizce hazırlık yurtdışıi bilgileri
9. Erkek öğrenciler için askerlik terhis / tecil belgesi
10. Sabıka kaydı
11. Evliyseniz evlenme cüzdanı
12. yurtdışındaki yurtdışı ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dökümanlar; size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri; ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları ( eğer aileniz kendi işini yürütmekte is e iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekir) , varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler..
13. Çalışanlar için; yurtdışı süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri
Kanada vize başvuruları Ankara’da bulunan Yabancı Dil Kursları-122″ href=”http://dilkurslari.e-yurtdisiegitim.com/ingiltere-yabanci-dil-kurslari-122″ target=”_blank”>Kanada Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Şahsen görüşme vize görevlileri tarafından özellikle belirtilmediği takdirde gerekmez. 6 aya kadar sürecek dil eğitimi programları için turist vizesi ile yurtdışı alınabilir. Turist viesi başvuruları öğrenci vizesi başvurularına göre daha çabuk sonuçlanmaktadır. 6 ay ve üzerinde bir program için kayıt olduğunuzda öğrenci vizesi başvurusu yapmak gerekir. Öğrenci vizesi başvurularında vize verilmesi uygun bulunan adaylardan sağlık muayenesi istenir ve sağlık muayenesi sonuçları Fransa’da değerlendirilir. Bu nedenle öğrenci vizeninin sonuçlanması minimum 3 hafta sürecektir.
Avustralya Öğrenci Vizesi

IELTS puanı (ELICOS öğrencileri hariç)
*Varsa evlenme cüzdanı
*Vukuatlı Nüfus kütük kaydı örneği (eşi ve çocuklarının görülebilmesi gerekir)
*Sabıka kaydı (başvuruya dahil edilen 16 yaşından büyük herkes için)
*Nüfus cüzdanı (başvuruya dahil herkes için)
4 adet vesikalık yeni çekilmiş renkli resim (başvuruya dahil edilen herkes için)
*Askerlik terhis\ tecil belgesi
*Daha önce evlenme\ boşanma durumu oldu ise mahkeme kararı,varsa çocukların velayeti
*Çalışıyorsanız, işyerinizden mektup
*Maddi durumunuzu gösteren belgeler (bank cüzdanı, tapu, maaş bordosu, masraflarınızın karşılanacağına dair garanti mektupları). Lütfen dikkat:İstenilen finanssal belgeler öğrenci vize turune göre değişiklik gösterebilir.
*Diploma (Lisans\ yüksek lisans\ doktora) veya ustalık\usta öğretici belgesi
*Not bildirgesi
*Varsa oda \meslek kuruluşu üye kaydı
*Referans mektupları
Öğrenim görmeyi planladığınız Avustralya’daki kurumdan öğrenci olarak kabul edildiğinizi belirten ön kabul yazısı
* ile işaretli belgelerin asıllarını fotokopileriyle birlikte ve yeminli tercüman tarafından İngilizce’ye tercüme edilmiş olarak getiriniz.
Başvuru ücreti 400 Avustralya Doları karşılığı Türk lirasıdır(yalnızca Türk lirası olarak tahsil edilir)

(Başa Dön)

18.IEFT yurtdışı yurtdışı Fuarları Yer ve geçmişleri:

• 17 Ekim 2010 Ankara- Sheraton Oteli
• 19 Ekim 2010 Izmir- Hilton Oteli
• 21 Ekim 2010 Bursa- Holiday Inn Oteli
• 23-24 Ekim 2010 Istanbul- Hilton Oteli Sergi Salonu-Harbiye

(Başa Dön)

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Yükseköğretim Genel Müdürlüğü
Aşşağıdaki bu klavuz Türkiye Cumhuriyeti Milli yurtdışı Bakanlığı (MEB) tarafından resmi-burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların, seçimi ile ilgili başvuru ve tercihlerinin değerlendirilerek kontenjanlara yerleştirme esaslarını kapsamaktadır

2010 YLSY Klavuzu

(Başa Dön)

YÖK Onaylı Üniversiteler
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) lisans eğitimini bir üst kademeye taşıyarak yüksek lisans yurtdışıini eğitimnda tamamlamayı planlayan gençlere 499 üniversitede yüksek lisans şansı tanıyor.

YÖK, 2010-2011 eğitim öğretim yılı itibariyle eğitimnda yüksek lisan yapılabilecek üniversiteleri belirledi. YÖK, Türk gençlerine 499 üniversitede yüksek lisans şansı tanırken, gençler toplam 36 ülkede yüksek lisans yapabilecek.

YÖK’ün yüksek lisans yapılabilecek üniversiteler listesinde 153 ABD üniversitesi bulunuyor. Bunu 42 üniversite ile İngiltere, 40 üniversite ile Avustralya izliyor. Yüksek lisans yurtdışıi alınabilecek 31 üniversite Japonya, 29 üniversite Çin, 23 üniversite Fransa, 22 üniversite İtalya, 21 üniversite Kanada, 15 üniversite Avustralya, 11 üniversite Hollanda, 11 üniversite de İsveç’te bulunuyor.
Komşu Yunanistan’da ise sadece 2 üniversitede Türk gençleri yüksek lisans yapabilirken, Rusya, Macaristan, Hindistan’da da 2 üniversitede, Çek Cumhuriyeti’nde ise bir üniversitede yüksek lisans yapılabiliyor.

YÖK Denkliği

yurtdışında okumaya karar veren gençler için YÖK denkliği, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu olarak duruyor. Denklik yurtdışında eğitim alınacak okulun YÖK tarafından onaylanması anlamına geliyor. Denklik taşıyan okulların YÖK’e yazılı bir dilekçe ile danışılıp öğrenilmesi mümkün olabiliyor. Okulun denkliği ile öğrencinin denkliği ise birbirinden zengin konular olarak değerlendirilmesi gerekiyor. YÖK, yurtdışında alınan bir diplomaya denklik verirken okulun onaylı olup olmadığına bakmakla beraber, öğrencinin lisans yurtdışıi alabilecek düzeyde olup olmadığını da inceliyor.

yurtdışında yurtdışı alan yabancı öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de askerlik tecili. Milli eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Müdürlüğü bünyesinde özel öğrenci dosyası açtırmak ve daha sonra da konsolosluk eliyle öğrencilik işlemlerini Milli Savunma Bakanlığı’na bildirmek bütün erkek öğrenciler için zorunlu. YÖK’ün onay vermediği okullarda okuyan öğrencilerin askerlik işlemleri ise yapılmıyor.

Türk Gençleri MIT’te yurtdışı Alabiliyor

YÖK’ün yüksek lisans şansı tanıdığı üniversiteler arasında dünyanın en iyi okulları olarak gösterilen Harvard University , Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) gibi üniversiteler de bulunuyor.

Faydalı Linkler

eğitimnda Yüksek Lisans – YÖK:
Yabancı Hükümet Bursları (2011-2012) –MEB:
Jean Monnet Bursları (2010-20101 Duyuru:
Fulbright Bursları:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>